Materac dla Seniora z problemami kręgosłupa

Materac dla osób z problemami kręgosłupa

Bólu kręgosłupa mógł doświadczyć każdy żyjący człowiek na świecie, których powodów może wiele, wśród nich można wyróżnić ból spowodowany ciężką pracą obciążającą kręgosłup, z powodu deformacji kręgosłupa np. skolioza, podeszłego wieku oraz zmian zachodzących w ciele seniora. Niezależnie od przyczyny powodu każdy kto go doświadczył wie doskonale, że to nic przyjemnego, przeciwnie ból kręgosłupa potrafi bardzo uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie dlatego warto o niego zadbać oraz o swoją sylwetkę aby była prawidłowa.

Jak zatem o nią dbać? To bardzo proste !

Jednym z błędów często popełnianych przez wielu z nas jest nieodpowiedni materac w związku z czym nawet nawet osoba, która nie posiada na co dzień problemów związanych z kręgosłupem może bardzo szybko się ich nabawić właśnie poprzez sen na podłożu w postaci niedostosowanego materaca. W konsekwencji otrzymujemy łańcuch przyczynowo skutkowy:

Zły materac → niezdrowy sen→ nieodpowiednie funkcjonowanie organizmu→ przysporzenie dodatkowych bądź pogorszenie się występujących schorzeń kręgosłupa

z pewnością można by jeszcze ten łańcuch pociągnąć o różnorodność elementów, jakie powstają w wyniku nieodpowiedniego dopasowania materaca do snu i czy warto to robić, skoro te wymienione są i tak niezwykle niepokojące i z pewnością nikt nie chciałby ich uzyskać. Jaki zatem powinien być dobry materac do snu? Odpowiedź jest prosta bowiem musi być on wypośrodkowany – ani zbyt miękki ani zbyt twardy, choć przyjęte jest, że ma być on w pewnym stopniu utwardzony, tak aby kładąc się na nim ciało posiadało w nim tzw podpórkę dla kręgosłupa, który zostanie odciążony. Dzięki temu kręgosłup ma solidne podparcie w związku z którym my wygodnie wypoczywamy, nasz organizm się aktywnie regeneruje oraz łagodzi wszelkie zmęczenie.

Problemy z kręgosłupem

Jeszcze większą rangę ma dobrze dobrany materac gdy osoba na nim wypoczywająca posiada problemy związane właśnie z kręgosłupem, w tym przypadku tym bardziej nie może pozwolić sobie na byle jakie posłanie do spania, bowiem takie podejście może tylko przysporzyć pogłębienia się wady a tego z pewnością nikt nie chce. Rozwiązanie jest bardzo proste a mianowicie osoby z problemami z kręgosłupem powinny nabyć do spania materac ortopedyczny, który będzie odpowiedni dla boleści związanych  z występowaniem  skoliozy, lordozy, kifozy czy jeszcze innych wad postawy jakie towarzyszą wielu osobom w obecnych czasach. Pamiętać jednak warto zanim zdecydujemy się na zakup takiego materaca należy dopasować jego poziom twardości który uzależniony jest od wagi osoby, która będzie na nim wypoczywać. Zaleca się materac miękki dla osób o wadzę do 60kg, średnio twarde dla osób do 80kg i twarde dla osób które przekraczają te wagę. Zatem jak widać wcale nie zawsze twardy materac jest odpowiedni dla każdego zatem warto wcześniej przeanalizować co naprawdę potrzebujemy aby pomóc a nie zaszkodzić dodatkowo swoim dolegliwościom kręgosłupa.

Wypełnienie i rodzaj tworzywa z którego wykonany jest materac

Dodatkowym elementem kupując materac, na który warto zwrócić uwagę jest jego wypełnienie, najbardziej polecane są materace sprężynowe lub piankowe. Jednak uwaga – jest też w stosunku dla osób otyłych, które decydują się na zakup materacy sprężynowych co często kończy się fiaskiem bowiem nie są one na tyle wytrzymałe aby utrzymać całe ciało zwłaszcza kręgosłup dając mu podporę. W tym przypadku warto zainteresować się materacem piankowym, które najlepiej aby był wykonany z pianki termoelastycznej, która dostosowuje się pod wpływem temperatury ciała do kształtu budowy osoby korzystającej z materaca bądź pianki wykonanej z lateksu, której zaletą jest wysoka elastyczność oraz sprężystość w związku z czym dobrze amortyzuje ciężar ciała oraz wpływa korzystnie na kręgosłup tworząc dla niego doskonałą podporę.

Kręgosłup to ważny element budowy ciała dlatego warto troszczyć się o niego ze specjalną troską zwłaszcza gdy posiadamy wadę kręgosłupa bądź dokuczają nam schorzenia, które pojawiają się w związku z codziennym funkcjonowaniem. Warto zatem poświęcić mu chwilę uwagi podczas doboru odpowiedniego materaca, z którego będziemy korzystać na co dzień, a który z pewnością przyczyni się z pewnością do jakości snu oraz wpłynie w odpowiedni sposób na sam stan kręgosłupa w zależności od dokonanego wyboru. Kręgosłup każdy z nas ma tylko jeden pamiętaj o tym!